Rosenie okien dokáže potrápiť nejednu domácnosť. Pritom je normálne, ak sa dvojsklo v zime trocha zarosí. Čím väčší mráz tým viac. Ak sa však rosí príliš, niekedy aj celé sklo, treba nájsť príčinu.

Príčin býva viac. Najčastejšie je to kombinácia zvýšenej vlhkosti v byte a studeného okna.

Studené okno sa dá zatepliť viacerými spôsobmi. Najúčinnejšie je výmena tesnenia na okenných krídlach aj rámoch. Ďalej je to nastavenie optimálnych prítlakov, vytmelením škár okolo okna a niekedy aj výmena skla.

Upraviť vlhkosť sa dá správnym vetraním.

Vetrať treba v zime krátko, intenzívne a častejšie. Odporúča sa nie viac ako 5 minút otvorením okna dokorán. Dôvodom prečo vetrať krátko je neochladzovať múry. Pokiaľ steny ostanú teplé, čerstvý a suchý vzduch sa ohreje rýchlo takmer sám od stien, podlahy a nábytku.

Vetrať ráno a pred spaním je základ. Ráno vyvetráme vlhkosť, ktorú sme vytvorili v noci dýchaním počas spania. Pred spaním je dôležité vyvetrať vlhkosť, ktorú sme v byte vytvorili varením, sušením prádla a sprchovaním alebo kúpaním. Toto postačuje ak sú cez deň všetci v práci a škole.

Ak sme doma počas celého dňa a vlhkosť je stále vysoká, treba vetrať aj v priebehu dňa. Postačí aj minúta a to tak často, kým vlhkosť nebude okolo 50%. Na to si treba zadovážiť vlhkomer. Pokiaľ steny ostanú teplé, čerstvý vzduch sa ohreje rýchlo takmer sám od stien, podlahy a nábytku.

Pokiaľ však ochladíme steny, tie sa samy neohrejú. Studená stena potrebuje veľmi veľa tepla aby sa vykúrila na požadovanú teplotu. Tú potrebujeme pre našu tepelnú pohodu. Steny ochladzujeme hlavne dlhým vetraním na vetračky. Takéto vetranie je v zime neefektívne, priam neprípustné!

Kombinácia zateplenia okien spolu s udržaním si v byte optimálnej vlhkosti zabezpečí minimalizáciu rosenia, ale aj zdravý byt a menej peňazí na kúrenie.

Pre bezplatnú obhliadku termokamerou a poradenstvo volajte: 0902 111 773 a 0917 148 458

Pavol Juščák

Späť